Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /storage/content/13/138813/therun.nu/public_html/wp-content/themes/therun/framework/init.php on line 169 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /storage/content/13/138813/therun.nu/public_html/wp-content/themes/therun/framework/init.php on line 209 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /storage/content/13/138813/therun.nu/public_html/wp-content/themes/therun/framework/init.php on line 239 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /storage/content/13/138813/therun.nu/public_html/wp-content/themes/therun/framework/init.php on line 271 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /storage/content/13/138813/therun.nu/public_html/wp-content/themes/therun/framework/init.php on line 289 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /storage/content/13/138813/therun.nu/public_html/wp-content/themes/therun/framework/init.php on line 307 The Run | Resultat Västerås 2015

Resultat Västerås 2015

2015     Uppsala     Västerås     Kumla     Kinnekulle

2014     Uppsala     Stockholm     Västerås     Örebro     Kinnekulle

2013     Uppsala     Stockholm     Kinnekulle     Falun     Örebro

2012     Uppsala     Kinnekulle     Stockholm     Falun    Örebro

[divider]

DAMER 5 KM NAMN FÖDD FÖRENING/FÖRETAG TID
1 Julia Forslin 1982 Västerås Löparklubb 20.46
2 Klara Åkerman Sjöström 2003 Västerås SOK 21.51
3 Nataly San Juan 1990 Grundskolan Äventyret 22.08
4 Annica Norman 1974 Dalaporten OL 22.15
5 Susanne Wall 1973 Västerås FK 23.18
6 Frida Karlsson 1989 25.56
7 Elin Nallgård 1999 Västerås SOK 26.20
8 Maja Ahlström 2004 Västerås SOK 26.36
9 Malena Ahlström 1972 Västerås SOK 27.11
10 Jessica Roininen 1974 27.16
11 Karin Sandqvist 1971 27.19
12 Lena Höglund 1965 27.19
13 Elin Larsson 1989 27.29
14 Amanda Hall 2003 Västerås SOK 27.34
15 Filippa Folkjern 1976 Dalaporten 27.48
16 Rebecca Ruth 1987 27.52
17 Hanna Nordlund 1993 28.04
18 Katarina Bonetti 1973 28.04
19 Lena Kihlström 1970 Dalaporten OL 28.29
20 Hanna Sonefors 1977 Sofie’s Näringscenter 28.53
21 Jenni Pavosson 1987 28.57
22 Sofie Andersson 1983 Sofie’s Näringscenter 28.58
23 Jessica Thorsell 1989 Sofie’s Näringscenter 28.58
24 Anna Lindgren 1972 30.00
25 Martina Eriksson 1977 30.37
26 Orla O Donnell 1982 31.35
27 Kajsa Hall 2005 Västerås SOK 32.09
28 Felicia Sahlén 2003 Västerås SOK 32.25
29 Pernilla Sahlén 1974 Västerås SOK 32.25
30 Evelina Nordh 1989 32.39
31 Viktoria Ivarsson 1976 32.56
32 Anna Pott Coop Logistik 33.34
33 Lisa Karlsson 1988 34.28
34 Carolina Lindroos 1983 Sos Alarm 34.40
35 Lill Nallgård 1970 Västerås SOK 34.58
36 Amanda Eklund Team Kolbäck 35.07
37 Eva Holm Team Kolbäck 35.08
38 Kristina Lindgren 2003 35.30
39 Linn Jörestig 2003 Bergslagens Friidrottsklubb 36.33
40 Anna Hermansson 1971 Bergslagens Friidrottsklubb 36.34
41 Ronja Olsson 1989 36.58
42 Ylva Nyberg 1991 38.51
43 Eva Kraft Sandvik 40.07
44 Christina Persson 1959 Sos Alarm 40.47
45 Sofie Steingruber 1978 Sofie’s Näringscenter 40.49
46 Linnea Palmgren 1994 Sofie’s Näringscenter 40.51
47 Jenny Barkman Lövdahl 1984 Sos Alarm 42.14
48 Marie Bengtsson 1965 42.55
49 Jenny Adolfsson 1989 Sos Alarm 43.11
50 Erika Hedström Team Kolbäck 43.29
51 Tiina Svensson 1964 Sos Alarm 43.34
52 Saga Haglund 1989 44.31
53 Anna-Lena Harrysson 1965 44.31
54 Helene Örnevik 1960 Sofie’s Näringscenter 50.58
55 Britt-Marie Lithammer 1960 Grundskolan Äventyret 59.13
DAMER 10 KM NAMN FÖDD FÖRENING/FÖRETAG TID
1 Elin Eriksson 1983 Västerås SOK 47.41
2 Linnea Brickman Eriksson 1992 49.35
3 Marita Eriksson 1976 Dalaporten OL 50.19
4 Maria Ivermark Sandvik 51.16
5 Isabelle Wright 1986 51.54
6 Johanna Liljedahl 1987 54.20
7 Malin Thorén Johnsson 1980 55.05
8 Hanna Gustavsson 1987 55.59
9 Lena Liljefors 1966 Sofie’s Näringscenter 56.25
10 Erica Andersson 1991 Grundskolan Äventyret 57.51
11 Lisa Österberg 1978 Esplanadens Elit 59.22
12 Sara Monrad 1982 PLM Group 59.47
13 Maria Gleissberg 1985 1:01:34
14 Marie Johansson 1974 1:01:51
15 Kate Andersson 1978 Volvo 1:02:57
16 Annika Talvitie Team Kolbäck 1:03:26
17 Tarja Wiklund 1964 Team Kolbäck 1:03:30
18 Therese Lagerkvist Team Kolbäck 1:03:32
19 Karin Beinhoff 1973 Run Academy 1:03:46
20 Pirjo Frigård Sandvik 1:16:23
21 Karin Berglund Team Kolbäck 1:19:23
HERRAR 5 KM NAMN FÖDD FÖRENING/FÖRETAG TID
1 Joakim Frisk 1990 Västerås Friidrottsklubb 18.01
2 Joakim Jakobsson 1976 21.04
3 Kalle Åkerman Sjöström 2002 Västerås SOK 22.03
4 Henrik Berglén 1981 22.27
5 Jens Andertoft 1970 PLM Group 22.37
6 Andrzej Krolewski 1963 23.15
7 Joakim Ahlström 1967 Västerås SOK 23.49
8 Hans Westman 1960 Grundskolan Äventyret 24.11
9 Björn Larsson 1969 VIK Skidor 24.26
10 Mikael Isberg 1981 Grundskolan Äventyret 24.44
11 Daniel Björnberg 1973 Grundskolan Äventyret 24.46
12 Hannes Berbres 1989 Grundskolan Äventyret 24.57
13 Erik Nallgård 1997 Västerås SOK 25.09
14 Markus Österlund 2001 Västerås SOK 25.30
15 Martin Sandqvist 2002 Vsok 25.36
16 Fredrik Sterneland 2000 Dalaportens OL 25.37
17 Jerker Sterneland 1969 Dalaportens OL 25.40
18 Ludvig Larsson 2002 VIK Skidor 26.08
19 Jakob Wiberg 1986 26.37
20 Viktor Rommedahl 1983 Watermark media Lab 26.44
21 Thomas Zetterlund Sandvik 26.56
22 Daniel Svensson 1978 Coop Logistik 27.16
23 Jon Breivold 1974 Grundskolan Äventyret 27.43
24 Patrik Weidmo 1991 28.26
25 Simon Collén 1988 28.27
26 Anders Nyholm 1975 Sofie’s Näringscenter 28.28
27 Kristian Lampo 1963 Västerås FK 28.38
28 Rune Jonsson 1948 28.48
29 Pontus Lindgren 2001 29.04
30 Christian Davén 1980 Lonesome Runners 29.16
31 Tore Nallgård 1967 Västerås SOK 29.18
32 Bo Berglund 1954 Grundskolan Äventyret 29.26
33 Paul Häggvik Sandvik 29.31
34 Kenneth Berglén 1950 29.57
35 Elis Wiklund 2005 Västerås Friidrottskljbb 30.02
36 Niklas Sterneland 2003 Dalaportens OL 30.10
37 Henrik Sterneland 2002 Dalaportens OL 30.11
38 Anders Magnusson Sandvik 30.19
39 Mikael Kjellén Sandvik 30.33
40 Joel  Groop Coop Logistik 30.37
41 Matti Blohm 1988 31.23
42 Per-Eric Pettersson 1949 31.31
43 Bo Johansson Coop Logistik 32.17
44 Daniel Ekström 1992 Sofie’s Näringscenter 32.18
45 Einar Berglund 1939 Rembo IK 32.21
46 Tobias Täpp Coop Logistik 32.41
47 Fredrik Bergdahl-Tennare Coop Logistik 33.02
48 Magnus Kuusela 89 Grundskolan Äventyret 33.09
49 David Lindgren 1970 33.23
50 Roger Pott Coop Logistik 33.33
51 Peter Gillberg 1989 Sos Alarm 33.44
52 Mikael Johansson Coop Logistik 36.00
53 Jesper Tulkiewicz-Höglund 2004 36.12
54 Enver Bajramaj Sandvik 36.47
55 Christer Andersson Sandvik 36.48
56 Benny Malvezzi Coop Logistik 38.28
57 Raimo Hemteg 1954 PLM Group 42.09
58 Kenneth Bengtsson 1966 42.56
59 Kent Örnevik 1952 Sofie’s Näringscenter 50.57
60 Riccard Sojbjerg Sandvik 53.20
61 Mikael Gunnarsson Sandvik 53.21
62 Christian Nybacka 1976 Sofie’s Näringscenter 56.16
63 Ramin Etemadi Coop Logistik 56.33
64 Kristian Steen Coop Logistik 56.34
HERRAR 10 KM NAMN FÖDD FÖRENING/FÖRETAG TID
1 Anders Österlund 1973 Västerås SOK 35.17
2 Johannes Hases 1992 38.15
3 Rickard Svensson 1977 Västerås SOK 39.23
4 Daniel Nolkrantz 1977 Barkarö 39.46
5 Marcus Reldin 1981 PLM Group 41.41
6 Gustaf Oscarson 1982 MittFöretag.com 41.44
7 Mikael Byhlinder 1985 Phonix 42.38
8 Simon Sköld 1983 Västerås LK 43.13
9 Jonas Collén Coop Logistik 45.00
10 Erik Åkesson 1984 ABB IF 45.26
11 Leo Brodin 1989 45.47
12 Anders Eriksson 1967 Sköldinge IF 46.23
13 Joacim Hedblom 1991 46.42
14 Johan Holstensson Coop Logistik 47.20
15 Jakob Schartau 1980 Esplanadens Elit 48.07
16 Martin Johansson 1990 Västerås 48.22
17 Erik Gohde 1978 Dalaportens OL 48.39
18 Rickard Leander 1984 Semcon 49.14
19 Simon Karlsson 1991 50.22
20 Henrik Lundh Sandvik 50.23
21 Johannes Carlem 1979 Semcon 50.28
22 Qin Lu Sandvik 51.17
23 Joakim Keskitalo Sandvik 51.31
24 Christian Ellström 1985 51.45
25 Pär Wiklund 1967 Västerås friidrottsklubb 51.59
26 Hans Sjöstedt 1979 ABB IF Ludvika 52.00
27 Mikael Persson 1971 Hemlingby Löparklubb Gävle 52.21
28 Tomas Johansson 1967 52.57
29 Tobias Kantor 1984 53.03
30 Johan Noresson 1969 53.26
31 Lennart Bons 1964 Skälby Multisport 53.35
32 Charles Nilsson 1971 PLM Group 54.03
33 Ivan Kustera 1981 54.04
34 Mattias Larsson 1991 Västerås 54.14
35 John Taavo 1979 Hoffenheim2015 54.19
36 Jonas Ekström Sandvik 55.35
37 Matthias Newzella 1974 55.37
38 Stefan Dreifaldt Coop Logistik 56.00
39 Jonas Magnusson 1982 Sos Alarm 57.25
40 Michael Back 1963 Ambulansen Västerås 58.35
41 Mats Eriksson 1967 Skälby Multisport 58.49
42 Lasse Riihiaho Sandvik 58.50
43 André Solli 1987 59.11
44 Erik Pott 1973 Sos Alarm 59.52
45 Joacim Kullinger 1974 Run Academy 1:03:46
46 Tommy Hellberg Sandvik 1:07:21
47 Mats Eriksson Team Kolbäck 1:10:44
upp